VLADIMÍR STANĚK

VLADIMÍR STANĚK

Vladimír Staněk je designér, ilustrátor a grafik. Studoval módní design na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, interiérovou architekturu na Rhode Island School of Design v americké Providence a grafický design na University of Arts v Londýně. Jeho diplomovou kolekci oděvů koupilo v roce 2011 do svých sbírek pražské Uměleckoprůmyslové museum. Pod vlastní značnou Stinak úspěšně tvoří od roku 2010. V roce 2015 ho za jeho práci magazín Forbes zařadil na prestižní seznam 30 nejtalentovanějších Čechů do 30 let.

Zkušenosti sbíral u Josefa Ťapťucha, Ronyho Plesla, Daniela Libeskinda, Toma Forda a mezi lety 2012 a 2017 pracoval jako hlavní designér pánských kolekcí ve firmě Pietro Filipi. Jeho nástup do této funkce znamenal výrazný kvalitativní převrat v produkci této značky. Pod jeho vedením společnost představila řadu střihově i koncepčně propracovaných kolekcí kombinujících v sobě progresivní gesto i odkaz na tradice. Jeho modely se v té době mj. pravidelně prezentovaly  a prezentují na týdnech módy jak v čechách tak v zahraničí. Svůj design také prezentoval na milánském a pražském design weeku a Designbloku.

Staňkův design se objevil v mnoha uznávaných tuzemských i zahraničních médiích, jmenovitě např. na stránkách časopisů Vogue, ELLE, Harper’s Bazaar, Esquire, InStyle, Dolce Vita či na obrazovkách francouzské Fashion TV a oblékaly jej takové osobnosti jako např. herci Hugh Jackman, Orlando Bloom, Celab Landry Jones, bratři Kryštof a Matěj Hádkovi, Ondřej Gregor Brzobohatý, Marek Taclík, zpěvák Adam Mišík, rapper Rytmus, tenista Tomáš Berdych, hokejista Patrik Eliáš, ekonom Tomáš Sedláček, topmodelka Lily Cole, herečky Kristen Stewart, Klára Issová, zpěvačky Tereza Kerndlová, Lucie Vondáčková, Kate Matl, Markéta Jakšlová, moderátorky Ina Puhajková, Linda Bartošová a mnoho dalších. 

Od roku 2017 pravidelně spolupracuje s českým výrobcem ALO diamonds jako kreativní kurátor výstav exkluzivních kolekcí šperků. Jako designér dále spolupracoval např. s firmou GRUND či automobilovým koncernem KIA. 

Navrhuje korporátní uniformy pro společnosti jako jsou Prague City Tourism, Vodafone, T-mobile, PPF, Iveta Fabešová a mnoho dalších.

Za svoji práci získal Vladimír Staněk řadu ocenění, jako např. Národní cenu za studentský design a Triumph Inspiration Award. Se svojí kolekcí Searching for Love byl nominován na cenu Czech Grand Design. 

FORBES | VOGUE | ELLE | HARPER’S BAZAAR | ESQUIRE | DOLCE VITA | FASHION TV